KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 6867102
*
nr 686 7102
Ewald Dahlskog
(1894-1950), Sverige
Gouache, Ewald Dahlskog (1894-1950), norskt fjordlandskap, 49x63
Kondition: med dedikation
Ewald Dahlskog, född 1894 i Stockholm, död 1950 i Gävle, svensk målare och keramiker.
Följerätt
Utrop:
700 kr
Såld:
400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 14 mars 2011
kl 17:52:58
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
9/3 20:50:08
1
350 kr
12/3 13:33:38
2
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Ewald Dahlskog
Ewald Dahlskog, född 1894 i Stockholm, död 1950 i Gävle, svensk målare och keramiker.
Läs mer om Ewald Dahlskog
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller ewald dahlskog gouache norskt fjordlandskap svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konst svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:47
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:14
-
4151 Akvarell
Gunnar Pettersson (f. 1947), Sverige. "Havsörnar"...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:34
*
Ewald Dahlskog
Kondition: med dedikation
Ewald Dahlskog, född 1894 i Stockholm, död 1950 i Gävle, svensk målare och keramiker.
Läs mer om Ewald Dahlskog
nr 686 7102
Ewald Dahlskog
(1894-1950), Sverige
Gouache, Ewald Dahlskog (1894-1950), norskt fjordlandskap, 49x63
Kondition: med dedikation
Ewald Dahlskog, född 1894 i Stockholm, död 1950 i Gävle, svensk målare och keramiker.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 700 kr |
Såld: | 400 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 14 mars 2011 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
9/3 20:50:08 | 1 | 350 kr |
12/3 13:33:38 | 2 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Ewald Dahlskog
Ewald Dahlskog, född 1894 i Stockholm, död 1950 i Gävle, svensk mÃ¥lare och keramiker.Läs mer om Ewald Dahlskog
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller ewald dahlskog gouache norskt fjordlandskap svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konst svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:47 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:24 -
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:14 -
4151 Akvarell
Gunnar Pettersson (f. 1947), Sverige. "Havsörnar"...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:34